Barış Okan Fındık' tricks

2022 Google Güncellemeleri (Sürekli Güncel)

Ekim ayı güncellemeleri

8 Kasım: Alt öğelerin bir site haritası dosyasındaki toplam URL sayısına dahil edilmediği yerelleştirilmiş sürümler için site haritası dokümanlarında açıklanmıştır.

8 Kasım: AdsBot kullanıcı aracılarına, robots.txt dosyasındaki genel (*user-agent kurallarını yoksaymalarını belirten notlar eklendi. Bu durum, robots.txt dokümanlarımızda zaten belirtilmiştir. Bu notları tutarlılık için ekledik.

Ekim ayı güncellemeleri

24 Ekim: Site adlarının alt alan adı veya alt dizin düzeyinde değil, alan düzeyinde desteklendiği açık bir şekilde belirtildi. Site simgeleri, alt dizin düzeyinde değil, alan ve alt alan adı düzeyinde desteklenir.

14 Ekim: Site adı dokümanları eklendi.

13 Ekim: Aşağıda verilen Google sıralama sistemindeki güncellemelerle ilgili yeni sayfalar eklendi. Bilgiler yeni olmasa da bu sayfalarda, güncellemelerin her biriyle ilgili önceki blog yayınlarından alınan birleştirilmiş bilgiler yer alır.

Google Arama’daki temel güncellemeler ve web siteniz

Google Arama’daki faydalı içerik güncellemesi ve web siteniz

Google Arama’da ürün yorumları güncellemesi ve web siteniz

Google Arama’daki temel güncellemeler ve web siteniz

Web Yöneticisi Yönergeleri yenilendi ve yeniden adlandırıldı. Önemli değişikliklerden bazıları şunlardır:

Google Arama’nın Temel Özellikleri: Web Yöneticisi Yönergeleri genel bakış sayfasının yerini alır. Teknik koşullar, spam politikaları ve temel en iyi uygulamalar gibi yeni bölümler mevcuttur.

Google Arama teknik koşulları: Google’ın bir web sayfasını Google Arama’da göstermesi için gerekenleri kapsar.

Google Web Arama için spam politikaları: Web Yöneticisi Yönergeleri’ndeki kalite yönergeleri bölümünün yerini alır. Daha alakalı örnekler eklenerek ve daha net bir dil kullanarak yeniden yazılmıştır.

Önemli güncellemelerden bazıları şunlardır:

Yeni bölümlerden bazıları şunlardır:

 

Kullanıcı odaklı, faydalı ve güvenilir içerikler oluşturma: Bu dokümanda, faydalı içerik blog yayınından ve temel güncellemeler yayınından alınmış tavsiyeler birleştirilmiştir. İçeriklerin hiçbiri yeni değildir.

12 Ekim: Resim meta verisi yapılandırılmış verileri dokümanına resim kredileri desteği eklendi. Önceden, resim kredisi bilgilerini yalnızca IPTC fotoğraf meta verileri ile sağlayabiliyordunuz.

7 Ekim: Yüksek kaliteli ürün yorumları yazma bölümüne ürün yorumu sayfalarıyla ilgili örnekler eklendi.

Eylül ayı güncellemeleri

20 Eylül: Google Site Doğrulayıcı kullanıcı aracısı eklendi.

13 Eylül: Ürün yapılandırılmış verileri dokümanında yapılan önemli bir güncellemeyle, yapılandırılmış verilere dayalı Satıcı Girişi deneyimlerine uygunluk koşulları belirtildi. Ayrıntılar için Yeni Search Console Satıcı Girişleri raporu: Ürün yapılandırılmış verileriyle uygunluğu genişletme başlıklı blog’u inceleyin.

13 Eylül: itemReviewed.datePublished özelliği yeniden eklendi. Bu durum, Doğruluk Kontrolü yapılandırılmış verileri dokümanında yapılan önceki güncelleme kapsamında yanlışlıkla kaldırılmıştı.

9 Eylül: datePublished özelliği, Doğruluk Kontrolü yapılandırılmış veri dokümanından kaldırıldı. Şu anda ClaimReview yayınlanma tarihi, Doğruluk Kontrolü zengin sonucunda kullanılmıyor.

2 Eylül: Search Console Yardım Merkezi’nden Google’ın dizine ekleyebildiği dosya türleri ile ilgili dokümanlar taşındı (içerik değişmedi).

1 Eylül: Meta açıklamaların nasıl iyileştirilebileceğini gösteren daha fazla örnek eklendi.

Ağustos ayı güncellemeleri

31 Ağustos: Google Arama’nın anladığı meta ve satır içi etiketler listesine bir sayfadaki meta etiketleri eklemek, değiştirmek veya kaldırmak için JavaScript kullanımıyla ilgili bir not eklendi.

29 Ağustos: educationalLevel için desteklenen akademik değerlerin tam listesi Eğitim videosu yapılandırılmış veri dokümanlarına eklendi.
Yerel İşletme yapılandırılmış verilerinde birden fazla türün nasıl belirtileceği belirtildi. Birden fazla tür kullanıyorsanız bunları bir dizide belirtin (additionalType desteklenmez).

24 Ağustos: Eğitimle amaçlı soru-cevap yapılandırılmış verileri dokümanına içerik yönergeleri eklendi.
Kullanımdan kaldırılan Uluslararası Hedefleme raporu referansları Search Console’dan kaldırıldı. Çok bölgeli siteleri yönetme ve sayfalarınızın yerelleştirilmiş sürümleri hakkındaki dokümanlarımızda açıklanan öneriler geçerli olmaya devam ediyor.

22 Ağustos: Makale yapılandırılmış verileri dokümanları, Article işaretlemesinin tüm sayfa türlerine açık olduğunu yansıtacak şekilde güncellendi (2020’de sayfa deneyimi güncellemesiyle birlikte duyurulmuştu).

11 Ağustos: Silverlight ve Flash gibi rich media dosyalarıyla ilgili dokümanlarımız kaldırıldı. Görünüşe göre artık 2005 değil.

10 Ağustos: Ürün yapılandırılmış verileri dokümanına gtin12 özelliği eklendi. Bu özellik zaten destekleniyordu, yalnızca dokümanda değişiklik yapıldı. Dokümanda tüm GTIN’ler için genel gtin özelliğini belirtiliyor, ancak mümkünse en spesifik olanı kullanmanızı öneririz. Dinamik oluşturma dokümanı güncellenerek bu çözümün önerilen bir çözüm olmadığı; başka bir seçeneğiniz yoksa geçici bir çözüm olduğu açıklaması eklendi. Bunun yerine çözüm olarak sunucu tarafı oluşturma, statik oluşturma veya hidrasyonla istemci tarafı oluşturma kullanmanızı öneririz.

9 Ağustos: Takip etme özelliği bölümüne feed’ler için en iyi uygulamalar eklendi. Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmenizi öneririz: Tıpkı bir web sayfasında olduğu gibi RSS feed’iniz için açıklayıcı bir başlık kullanın.
Birden fazla feed için tek bir feed kullanmanızı öneririz. ki yöntem de hâlâ desteklenmektedir ama tek bir feed’in bakımının daha kolay olduğunu ve kullanıcıların feed’inize daha kolay abone olmalarını sağladığını açıkladık.

8 Ağustos: Ürün yapılandırılmış verilerinde GTIN’ler için URL formunun desteklenmediği açıklandı. Sayısal GTIN formunu kullandığınızdan emin olun.

5 Ağustos: Editoryal ürün yorumu sayfaları için avantajlar ve dezavantajlar geliştirmesiyle ilgili dokümanlar eklendi.

Temmuz ayı güncellemeleri

19 Temmuz: Sayfadaki başlıklar ve başlık metni için standart terimler kullanmaya başladık. Öncesinde kullandığımız başlık (headline) kelimesi diğer dillerde karışıklığa yol açabiliyor.

13 Temmuz: AdsBot Mobil Web için kullanıcı aracısı dizesi güncellendi. Kodunuzdaki eski değeri kodun içine gömdüyseniz olası hataları önlemek için dizeyi güncelleyin.

7 Temmuz: Google Arama’nın sıralama sistemindeki güncellemeler için yeni bir sayfa eklendi. Bu sayfada bulunan bilgiler yeni değil, daha önce blogumuzda veya Twitter’da onayladığımız güncellemelerin derlenmiş bir listesidir.

6 Temmuz: Gezinme yapısı seviye yerine konuya göre olacak şekilde yeniden düzenlendi. Temel veya başlangıç seviyesine yönelik rehberler SEO Başlangıç Kılavuzu’nda da yer aldığından yinelenen bu dokümanlar kaldırıldı.

4 Temmuz: Course zengin sonucuna uygun olmak için üç kurs eklemeniz gerektiği netleştirildi. Bu yeni bir gereklilik değildir. Daha önce yalnızca Bant dokümanlarında yer alıyordu.

Haziran ayı güncellemeleri

30 Haziran: JavaScript kullanarak standart bağlantı etiketleri ekleme hakkında bilgiler eklendi.

23 Haziran: Googlebot’un HTML gibi metin tabanlı içerikleri kaç bayta kadar tarayacağı hakkında bilgi eklendi. Konuyla ilgili SSS için blog yayınımıza göz atın.

22 Haziran: İş İlanı dokümanları güncellenerek jobLocation özelliğini kullandığınızda ayrıca addressCountry özelliğini eklemeniz gerektiği belirtildi.

17 Haziran: Ürün zengin sonuçlarının tek bir ürüne odaklanan ve her bir ürün varyantının farklı bir URL’ye sahip olduğu sayfaları desteklediği açık bir şekilde belirtildi.

10 Haziran: İmzalı takaslar için yeni Vary: Cookie desteği dokümanlara eklendi.

3 Haziran: Başlıklardaki alfabe veya dil uyuşmazlıkları için en iyi uygulama eklendi. <title> öğeleri için sayfanın birincil içeriğiyle aynı alfabeyi ve dili kullanın.

1 Haziran: Makalelerde kullanılan yapılandırılmış verilerle ilgili dokümana yeni yazar işaretleme en iyi uygulamaları eklendi. Eğitim videosu yapılandırılmış verileri konusunda yeni dokümanlar eklendi.

Mayıs ayı güncellemeleri

31 Mayıs: İş eğitimi yapılandırılmış verileriyle ilgili dokümanlar kaldırıldı. İlk etapta bu işaretlemeyi bir grup site sahibiyle test ettik ve sonuç olarak bunun ekosistem açısından geniş ölçekte faydalı olmadığını gördük. Bu değişiklik, iş eğitimi işaretlemesini kullanabilecek diğer özellikleri etkilemez. Arama motorlarının web sayfanızı daha iyi anlayabilmesi için işaretlemeyi sitenizde bırakabilirsiniz.

22 Mayıs: Video küçük resimleri için şeffaflık kuralları eklendi. Video dizine eklemenin etkinleştirilmesi için küçük resim piksellerinizin en az %80’inde şeffaflığın çok az veya hiç olmamasına dikkat edin.

10 Mayıs: Yeni Eğitim Amaçlı Soru-Cevap dokümanları eklendi. Geçerli sayfa meta verilerini kullanma hakkında yeni dokümanlar eklendi. Başlık bağlantısı dokümanına başlıklarla ilgili yeni bir sorun giderme ipucu eklendi.

6 Mayıs: Kullanımdan kaldırılan etiketler ve özellikler Resim ve Video site haritaları dokümanlarından çıkarıldı. Daha fazla bilgi için kullanımdan kaldırmayla ilgili duyurumuza bakın.

Nisan ayı güncellemeleri

14 Nisan: Site sahipleri için Arama’nın İşleyiş Şekli dokümanlarımızın temel, yeni başlayan ve gelişmiş sürümlerini tek bir merkezi dokümanda birleştirdik. Dili biraz daha anlaşılır hale getirirken Arama’nın İşleyiş Şekli dokümanlarına yeni bir şey eklemedik.

Mart ayı güncellemeleri

23 Mart: Birden fazla ürünü karşılaştıran yorumlar için yüksek kaliteli ürün yorumları yazma ile ilgili iki en iyi uygulama daha eklendi.

17 Mart: Güvenli Arama dokümanlarına Google’ın video içeriği dosyalarınızı getirmesine izin verme ile ilgili bir bölüm eklendi.

Şubat ayı güncellemeleri

25 Şubat: İmzalı takas dokümanlarında Tarama İstatistikleri raporuna verilen referans kaldırıldı. Bu, 4 Kasım’daki güncelleme itibarıyla artık alakalı değildir.

11 Şubat: İmzalı takas dokümanlarında SXG Validator Chrome uzantısına bağlantı eklendi.

Ocak ayı güncellemeleri

28 Ocak: Güvenli Arama dokümanlarımızı yeni bir dokümanda birleştirdik. Güvenli Arama’nın çalışma şekli konusunu genişlettik ve bir sorun giderme bölümü ekledik. Yönergelerde değişiklik yapılmadı: Uygunsuz sayfalara rating etiketi eklenir ve uygunsuz içerikler sitenizin ayrı bir yerinde gruplandırılır.

21 Ocak: Robots meta etiketi dokümanlarına yeni robots meta etiketi indexifembedded eklendi. Blog yayınımızda yeni etiketle ilgili daha fazla bilgi edinin.

20 Ocak: Car işaretlemesini belirtip aynı zamanda Ürün yorum snippet’i özelliği için uygunluğun nasıl sağlanacağını açıklayan bir not eklendi.

18 Ocak: Yemek tarifi dokümanlarında cookTime , prepTime ve totalTime özellikleri için aralık belirtmeyle ilgili yönerge kaldırıldı. Şu anda desteklenen tek yöntem tam zaman birimidir; zaman aralıkları desteklenmez. Şu anda zaman aralığı belirtiyor ve zaman değerlerinizin Google tarafından daha iyi anlaşılmasını istiyorsanız yapılandırılmış verilerinizdeki ilgli değeri tek bir değer olarak (örneğin, “cookTime”: “PT30M”) güncellemenizi öneririz.

Was this article helpful?
YesNo

Contact

Feel free to use my LinkTree+ page to contact me: https://linktr.ee/barisokanfindik

For webmaster/websearch questions, I recommend posting in the Google Search Central Community before sending me a message. The community there is top-notch and can often help faster than I could :).

Comments / questions

Unfortunately, there is no comment function here at the moment, you can contact me at bofindik@gmail.com for questions and feedback.